Smart, creative, and inpirative

How to Cultivate Focus and Emotion to Our Students?

Image
The Strategies  of Cultivating Focus and Emotion to the Students The Students entering into the classroom have diverse background, condition or situation, and potency. Majority of them have difficulties in focus and emotion, and it is not easy to tell them to cncentrate or focus in learning. They enter into the classroom with empty brain, and they do not have any purposes to go to school. Therefore, the alternative ways or strategies are very urgent. There are ten strategies that can be used to cultivate focus and emotion to our students in learning. Before understanding the strategies, we should know the definition of focus and emotion in advance. A. The definition of Focus and Emotion 1. The Definition of Focus In the educational context, focus denotes the capacity to direct one's attention and concentration towards a specific objective, subject, or task. This entails the ability to eliminate distractions, sustain attention over time, and actively participate in the learning proc

Download Format RPP Kurtilas Revisi Terbaru 2018/2019

Download Format RPP Kurtilas


RPP adalah bagian yang sangat penting bagi seorang guru karena RPP itu merupakan perencanaan yang dibuat untuk mengajar atau melakukan kegiatan proses pembelajaran. disamping itu, dengan RPP guru mengajar lebih terarah. Contoh formula RPP revisi terbaru yaitu:
1. komponen RPP  menurut Permendikbud No. 22 Tahun 2016
 
                                            RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
Sekolah  :
Mata Pelajaran :
Kelas/Semester :
Materi Pokok :
 Alokasi Waktu : 

A. Tujuan Pembelajaran
B. Kompetensi Dasar dan Indikator Pencapaian Kompetensi 
C. Materi Pembelajaran 
D. Metode Pembelajaran
E. Media Pembelajaran
F. Sumber Belajar
G. Langkah – Langkah Pembelajaran 
    1. Kegiatan Pendahuluan
    2. Kegiatan Inti 
    3. Kegiatan Penutup
H. Penilaian Hasil Pembelajaran   


2. komponen RPP  menurut perpaduan antara  Permendikbud No. 103 Th 2014 dan No. 22 Tahun     2016
Sekolah  :
Mata Pelajaran :
Kelas/Semester : M
ateri Pokok :
Alokasi Waktu : 

A. Kompetensi Inti/KI  
B. Kompetensi Dasar/KD dan Indikator Pencapaian Kompetensi/IPK

Kompetensi Dasar
Indikator Pencapaian Kompeten
KD pada KI 1
 ( khusus Guruan Agama dan PPKn)
KD pada KI 2
 ( khusus Guruan Agama dan PPKn)
KD pada k 3

KD pada k4


C. Tujuan Pembelajaran
D. Materi Pembelajaran
E. Pendekatan/Model/Metode Pembelajaran
F. Media/Alat dan Bahan Pembelajaran
G. Sumber Belajar 
H. Langkah – Langkah Pembelajaran
    Pertemuan Pertama : (….JP)
    1. Kegiatan Pendahuluan
    2. Kegiatan Inti
    3. Kegiatan Penutup
    Pertemuan kedua : (….JP)
    1. Kegiatan Pendahuluan
    2. Kegiatan Inti
    3. Kegiatan Penutup
     Pertemuan ketiga : (….JP)
     Pertemuan seterusnya
I.   Penilaian Proses dan Hasil Pembelajaran


Comments

Popular posts from this blog

How to Cultivate Focus and Emotion to Our Students?

Menyulam Hubungan Hangat dan Meningkatkan Kualitas Hidup bersama Orang Lain

How to Provide the Constructive Feedback?